velikost písma: A +/ A/ A -

Jak se léčí bolesti kloubů

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 4

TÉMA TÝDNE – KLOUBY: Onemocnění kloubů postihuje u nás 80 % lidí nad pětapadesát let. Na nejčastější otázky o osteoartróze odpovídá MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.


Foto: iStock

Co je to osteoartróza?
Osteoartróza, zkráceně se jí říká artróza, je chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání kloubní chrupavky (odbourávání převládne nad novotvorbou). Projevuje se bolestmi a omezením hybnosti kloubu.

Proč k ní dochází?
U primárního typu není příčina doposud objasněna. Tzv. sekundární artróza se rozvíjí nejčastěji následkem úrazu (poškozením menisku, předního zkříženého vazu, přímým poraněním chrupavky), na podkladě vrozené vady (dysplazie kyčelního kloubu), při systémových zánětlivých onemocněních (revmatoidní artritida) nebo při metabolických onemocněních.

Které klouby jsou nejčastěji postiženy?
Nejčastěji jsou postiženy nosné klouby dolních končetin - kyčel, koleno, hlezenný kloub, ve vyšším věku i páteř a drobné klouby rukou.

Existují i jiné metody léčby, než užívání léků?
Pro úspěšnou konzervativní léčbu je nezbytný dostatečný pohybový režim, správná výživa a korekce hmotnosti. Postižený by měl zařadit v pravidelných kúrách speciální kloubní výživu, měl by se také vyvarovat jednostranné zátěže a nadměrného přetěžování pohybového aparátu.

Čtěte také: Artróza postihuje více ženy

Co jsou to chondroprotektivní látky (SYSADOA)?
Jedná se o léky nebo doplňky stravy, které snižují bolesti kloubů a zlepšují strukturu kloubní chrupavky a její funkci. Jejich účinek nastupuje zhruba po 4 týdnech od začátku podávání a přetrvává až 2 měsíce po jejich vysazení.

Jaké látky jsou nejčastěji v chondroprotektivech obsaženy?
Glukosaminsulfát zpomaluje úbytek chrupavky v kloubu postiženém osteoartrózou (prokázán strukturu modifikující účinek) - užívá se v denní dávce 1500 mg. Chondroitinsulfát snižuje bolestivost kloubů a zlepšuje pohyblivost, podílí se též na snížení úbytku chrupavky - doporučená denní dávka 800 mg. Obě látky působí až na buněčné úrovni metabolismu chrupavky. Dalšími chondroprotektivy jsou diacerein, ASU (výtažek z avokáda a sojových bobů) a kyselina hyaluronová aplikovaná injekčně přímo do postiženého kloubu. MSM působí na klouby především protizánětlivě, navíc pomáhá chránit buňky kloubní chrupavky před dalším poškozením. Tyto látky nemají negativní vedlejší účinky.

Jaká je úloha analgetik a nesteroidních antirevmatik při léčbě artrózy?
Analgetika pouze tlumí bolest, nesteroidní antirevmatika (NSAR) mají i protizánětlivý účinek. Přinášejí okamžitou úlevu, ale každý pacient je vystaven riziku různých vedlejších nežádoucích účinků. Mezi nejzávažnější patří krvácení do zažívacího traktu. Užívání chondroprotektiv vede k podstatnému snížení dávky NSAR.

Lze rozvoj artrózy zpomalit operací?
Artroskopické metody ošetření menisků a zkřížených vazů umožňují zamezit relativně rychlému poškození kloubního povrchu. V současné době při ohraničených defektech kloubní chrupavky lze provést transplantaci chrupavky či její překrytí speciální kolagenní síťkou. I metoda návrtů defektu s aplikací růstových faktorů se zdá být velmi nadějnou.

Má význam zabývat se léčbou osteoartrózy v době implantací endoprotéz?
Voperování umělé kloubní náhrady vede k úplnému odstranění kloubních ploch, takže se jedná o nevratný výkon. I přes vyspělou technologii výroby a volbu odolných materiálů dochází k postupnému odbourávání vazby mezi endoprotézou a kostí. Každá další operace je spojena s často horšími výsledky ve smyslu bolestí a omezení hybnosti umělého kloubu.

Znáte někoho, kdo má voperovaný umělý kloub? Jak se mu žije? Diskutujte na našem fóru nebo na facebooku!

Kam dál?
Moxování – léčivý oheň
Krása, kterou si můžete koupit
Probuďte v sobě Foresta Gumpa
Diabetes – základní pojmy
Masáž a její účinek při bolesti zad
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Rozhovor, Téma týdne