velikost písma: A +/ A/ A -

Jak se bydlí v ašramu

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

TÉMA TÝDNE – JÓGA: Hanka Luhanová, cvičitelka jógy a autorka knížky o józe s dětmi „Lali cvičí jógu“, strávila pět týdnů v indickém ašramu. Jak vypadal její den a proč už by si podruhé nedala „detox po indicku“? Přečtěte si její příběh!


Foto: iStock

Jak jsem se ocitla v „ráji“
Hanka se rozhodla absolvovat kurz jógy v ašramu Parmarth Niketan v městě Rišikeš v severní Indii. Vzpomíná, jak poprvé vstoupila do komplexu z rušné ulice. „Dýchla na mě výjimečná atmosféra. Hned za branou jsem se ocitla v překrásných zahradách s množstvím posvátných soch.“ Šla se nahlásit na recepci, ale vlastně dosud neměla rezervované místo. V ašramu neexistuje elektronický rezervační systém, pouze kniha, ve které evidují ubytované návštěvníky. „Nejdříve mi tvrdili, že jsou úplně plní, ale po chvilce přemlouvání se pro mne přece jen pokoj našel a jak se ukázalo, prázdných jich bylo mnohem víc,“ směje se Hanka. Její pokoj byl vybaven skromně, se západním typem toalety. „Každý si v rámci takzvané karma jógy uklízí pokoje sám. I při udržování čistoty se vám stane, že vás navštíví šváb nebo ještěrky. Nevěřila bych tomu, ale i na ně se dá zvyknout.“

Můj den v ašramu
Kurz jógy spolu s Hankou navštěvovalo asi dvacet lidí. Polovinu tvořili Indové, druhou polovinu cizinci. Výuka probíhala v angličtině. Studenti museli dodržovat poměrně přísný režim, např. všichni chodili jen v bílém oblečení, pozdní příchody se netolerovaly a při jídle se nesmělo mluvit. Život v ašramu Parmarth Niketan začíná velmi brzy ranními motlitbami. Těch se Hanka účastnila pouze pasivně – z postele. „Vstávala jsem – v uvozovkách – až v 5 hodin. Začínali jsme dechovým cvičením, pranajámou, a cvičením ásan.“ Místo kořeněné, většinou slané obilné kaše na snídani si Hanka chodívala na trh kupovat čerstvé ovoce. V deset hodin začínal výklad Bhagavadgíty, pak přišel na řadu zpěv védských manter a výuka meditace. „Následovala hodina karma jógy, což nepředstavovalo nic jiného než drhnutí podlah, leštění oken, utírání prachu a zametání chodeb.“ Po obědě měli účastníci kurzu jógy možnost odpočívat. „Toho jsme hojně využívali, protože venku bylo nelidské horko.“ Odpoledne se dvě hodiny cvičila jóga a pak se skupinka přesunula ke břehům Gangy, kde se každý den konala slavnost Ganga Aarti.

Víte, že…? Ašram je domov světce, swamijiho, a jeho stoupenců. Může to být skromné poutní místo, ale i komplex několika budov. Mnohé jsou otevřené veřejnosti, s podmínkou dodržování přísných pravidel.

Čtěte také: Zdena Bronislawská Deylová – Slunečná cesta ke kráse

Detox po indicku
V ašramu také sídlila ájurvédská klinika. Hanka se toho rozhodla využít a udělat něco pro své zdraví a postavu. „Důvody, které mě vedly k dobrovolnému detoxu v Indii, budou možná nepochopitelné. Prostě mi bylo líto, že všichni kolem mě trpí různými střevními potížemi a hubnou mi přímo před očima, kdežto já zase nic!“ Po vstupní prohlídce navrhl doktor Hance dietu a několik procedur. „Navržená dieta mi vyhovovala – ovoce k snídani, zelenina a trocha rýže nebo jedno čapátí – moučná placka, k obědu a k večeři Khichari – kaše z čočky a rýže.“ Některé procedury byly příjemné – jemná masáž sezamovým olejem (Abhayanga) nebo masáž třetího oka (Shirodhara). Jindy šlo do tuhého, například při terapii párou – Swedaně. „Při této proceduře vás na 15 minut zavřou do dřevěné skříně, z které vám kouká jen hlava. Vypadá to celkem legračně, ale veškerá sranda skončí, když do skříně pustí páru a díky napařování celého těla se začnete potit. Po předchozí masáži jsou póry otevřené a voda z vás doslova teče. Tím zbavíte tělo zadržované vody i škodlivých látek.“ Čištění nosu, očí, uší a střev by Hanka rozhodně podruhé absolvovat nechtěla. „Do nosu a uší mi kapali olej, do očí nalili přepuštěné máslo Ghí . Z toho je mi ještě teď trochu úzko. I když mi tvrdili, že pokud bych to dělala pravidelně každý den po dobu 3 měsíců, zlepší se mi zrak a nebudu už potřebovat brýle, zkoušet to rozhodně nehodlám!“ Třetí den detoxikační kúry připravil Hance doslova horké chvilky. „Dostala jsem vysoké horečky a bylo mi tak špatně, že jsem myslela, že zažívám poslední chvíle svého života.“ Kupodivu, po dvou dnech byla Hanka natolik fit, že mohla pokračovat v očistné kúře. Jak ji vysvětlil tamější lékař, byla to poměrně běžná reakce organizmu na očistu v kombinaci s vysokými teplotami venku.

Jak hodnotí Hanka svůj pobyt v Indii? „Je to rozhodně zajímavá země, kterou stojí za to navštívit. Ale upozorňuji, že to určitě není zážitek pro každého!“

Hanka Luhanová
je zakladatelkou projektu Lali jóga, autorkou knížky Lali cvičí jógu a jógových karet pro děti i dospělé. Inspiraci Hanka čerpá z vlastních zkušeností, od svých učitelů (Ivana a Honza Knaislovi, Dalibor Štědroňský, Surinder Singh, Sadhvi Abha Saraswati a Indu Sharma – Rishikesh, India). Spolupracuje se zahraničními dětskými jógovými programy, např. Rainbow Kids Yoga.


Kam dál?
Znovu vidět jako ostříž
Co máte v cestovní lékárničce?
Moxování – léčivý oheň
Úspěšná léčba ničím
Bavte se, hrajte si, dovádějte, léto je tu!

Více se dozvíte:
www.jogasdetmi.cz
http://blog.lalijoga.cz/
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011, Téma týdne