velikost písma: A +/ A/ A -

Podnebí jako lék?

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Klimatické lázně jsou místa, kde byl vědecky prokázán příznivý vliv podnebí na zdraví člověka.


Pryč se smogem i stromy
Klimatoterapie je léčení pobytem v místech, jejichž podnebí má významně posilující či léčebné účinky. Léčení podnebím tvoří zajímavou alternativu (a mnohdy i doplněk) k obvyklým procedurám termálních a minerálních lázní. Oblasti klimatických lázní musí splňovat zákonné normy, proto v nich probíhají pravidelná kontrolní měření. Dlouhodobě se monitoruje čistota vzduchu, stabilita fyzikálních faktorů (teplota, tlak, vlhkost, proudění a síla větru), stabilita chemického složení vzduchu (oxid dusíku, oxid siřičitý, prašný aerosol). Není přípustná nadměrná prašnost a znečišťující zdroje, např. výfukové plyny či zplodiny ze spalování. V lázeňských městech se tak setkáte s hromadnou dopravou bez dopadu na životní prostředí a po lázeňském areálu se prohánějí elektromobily. A také speciálně vyškolení zahradníci. Proč? Například v Priessnitzových lázních v Jeseníku se systematicky mýtí náletové olše, jívy, bodláčí a jiné rostliny, které jsou potenciálními zdroji alergenů.

Ve víru iontů
Změna podnebí, nutnost aklimatizace a eliminace vlivu smogu vyvolávají u nemocných příznivé odezvy v imunitním systému. Má-li se odolnost zvýšit nejen po dobu lázeňského pobytu, ale také po návratu domů, je třeba pobýt v lázních minimálně 4 – 8 týdnů. Kratší doba je hodnocena spíše jako rekreace. Procedury klimatoterapie jsou veskrze příjemné. Využívají dezinfekční vlastnosti volných záporných iontů, které se vyskytují v atmosféře lázní ve zvýšené koncentraci. Bakterie zpomalují své množení a později zanikají, ionty patrně způsobují i rozklad mikrobních aerosolů. To ocení především pacienti s popáleninami, kožními ekzémy a špatně se hojícími ranami, u kterých je zvýšené riziko septických komplikací.

Do nosu ranní rosu
Jak vypadá lázeňský program? Ve značné míře závisí na věku a typu onemocnění (rozdílné požadavky mají kardiaci, pacienti s dýchacími obtížemi, s kožními problémy). Den obvykle začíná skupinovou pohybovou terapií v terénu. Zahrnuje chůzi do kopce, brouzdání v ranní rose, dechové cvičení i prvky jógy. Na denním pořádku jsou také individuální procházky pod dohledem fyzioterapeuta. Zátěž terénní chůze po vyznačených trasách se postupně zvyšuje. Kdo už nemůže, odpočívá na lehátkách a užívá si hřejivého sluníčka nebo chladivého stínu. Pro tyto účely jsou vystavěny vzdušné altánky a přírodní solária. V zimě se upravují trasy pro běžkaře, v létě pro cyklistiku. Terapie nezapomíná ani na pobyt u místního přírodního bohatství, ať už to jsou léčivé prameny či jeskyně. V uzavřených prostorech, například v solných jeskyních, se koncentrace blahodárných záporných iontů zvyšuje pomocí ionizátorů.

Ionizátory
Generátory iontů pracují na různých principech. Některé vyzařují ionty obojí polarity, jiné jsou konstruovány tak, aby se kladné ionty ihned zachytily a do ovzduší se dostaly pouze pro člověka žádoucí ionty záporné. Nejrozšířenější jsou ionizátory s kovovou jehlou, která je umístěna tak, aby umožňovala co nejsnadnější šíření iontů do vzdušného prostoru. Hrot jehly se však často tupí a potřebuje občasnou údržbu.

Nejnovější jsou ionizátory s uhlíkovým vláknem. Neprodukují žádné škodliviny a nevyžadují údržbu. Ionizátory jsou vestavěny v dokonalejších typech čističek vzduchu. Urychlují sedimentaci prachu, nečistoty se více usazují na pevném povrchu. Optimální koncentrace iontů se odvozuje z podmínek v čisté přírodě. Měla by se pohybovat kolem 1000 a dlouhodobě by neměla překročit hranici 5000 na cm3 vzduchu.

Kam dál?
Podnebí jako lék 2. díl
Dámská jízda za krásou
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.