velikost písma: A +/ A/ A -

Vozatajství: v zápřahu koňské energie

Autor: Eva Brabcová | komentářů: 0

Kdysi býval koňský povoz základním dopravním prostředkem. To, že sedět na kozlíku s opratěmi v ruce nemusí znamenat jen práci, objevili lidé v dobách antických olympijských her, kdy závody spřežení zapřažených do válečných vozů patřívaly k divácky oblíbeným atrakcím.Hřbet nebo bryčka?
Cesta k vozatajství v podobě, jakou známe dnes, započala v polovině 19. století. První oficiální vozatajská soutěž se konala v dubnu roku 1868 v rámci show uspořádané Královskou společností v Dublinu. Dnes můžeme vidět vozatajské soutěže jak na profesionální úrovni, tak v provedení „hobby“, kdy se jede spíše jen pro radost. Někteří lidé touží po opratích v ruce od chvíle, kdy se pro jezdecký sport rozhodnou. Jsou mezi nimi i ženy. Vozatajka Milena Martykánová říká, že už na učilišti věděla, že koňský hřbet není nic pro ni. „Chtěla jsem zapřahat. Kde stáli koně u oje, tam jsem byla i já.“ Jemnou ženskou rukou pak úspěšně ovládala spřežení starokladrubských koní, což jsou koně kočároví, určení k ceremoniální a reprezentativní službě. Jiní se vozataji stali v průběhu času, když přestali být aktivními jezdci a „přesedlali“ na kozlík. Jsou mezi nimi i známá jména. Například vícespřeží jsou u nás doménou Petra Vozába, bývalého žokeje, který v roce 1985 s koněm Festivalem vyhrál Velkou pardubickou. Dostihy jezdil do devadesátého roku. Jako jeden z mála dokáže ukočírovat i šestnáct zapřažených koní.Víte, že...? Největší počet zapřažených koní u nás je 2 x 8, tedy šestnáctispřeží. I když je k vidění velmi zřídka, může se vám to podařit v kladrubském hřebčíně.

Maratón na kozlíku
Když se v roce 1969 stalo vozatajství oficiální sportovní disciplínou, uznanou Mezinárodní jezdeckou federací, bylo stanoveno, že každá soutěž bude trvat tři dny a bude sestávat z drezúry, maratónu a parkuru. Ačkoliv na začátku se pořádaly soutěže jen pro čtyřspřeží, postupně přibyla také dvojspřeží a jednospřeží, ale i soutěž poníků. Při drezúře je kladen důraz na styl, přesnost, ovladatelnost koně, ale rovněž na celkový vzhled spřežení a kočáru. Maratón je ukázkou vytrvalosti a trénovanosti koní. Jak název napovídá, jedná se o zdolání dlouhého úseku, rozděleného do několika částí. Strefit se přitom do průjezdu překážkou, která je široká právě tak akorát, aby kola kočáru minula její branky na každé straně o pár centimetrů, je umění vyžadující vozatajovu zručnost a naprostou ovladatelnost koně. To ostatně vyžaduje i parkur.

Za kolik...? Starší bryčku v dobrém stavu pořídíte kolem dvaceti tisíc. Nová stojí dvojnásobek a víc. Koně můžete sehnat za deset tisíc, celkem slušného za třicet, lepšího za padesát, ale můžete za něj dát i sto tisíc. Záleží, co od něho očekáváte a jaké jsou vaše finanční možnosti.

Čtěte také: Kůň chráněný UNESCEM

Dobrá koňská nálada
Vozatajství divákům umožňuje pobyt v přírodě spojený s pohledem na výkony ušlechtilých koní. Pokud máte ke koním bližší vztah a chtěli byste se tomuto sportu věnovat, ani věk, kdy vám dvacet již dávno bylo, není na překážku. Vyžaduje přiměřenou fyzickou kondici, odborné znalosti a šikovného přísedícího. Splňujete-li první podmínku, je třeba obstarat si vhodné koně a kočár či bryčku. Můžete tak učinit pod záštitou některého klubu, nebo koupit koně a veškeré příslušenství vlastní. Potřebná částka se bude lišit podle toho, na jaké úrovni se chcete vozatajství věnovat. Někomu stačí vysloužilý koník, který běhá pro radost, a bryčka, která má své nejlepší roky již za sebou. Další může mít chuť pustit se do toho s koňmi se slibnou budoucností a novým kočárem. V každém případě musíte nejprve získat potřebné znalosti v některém z kurzů pro začínající vozataje. Cena kurzu se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Je nutné se seznámit se styly a druhy zápřeží, postroji, udidly či kočáry, naučit se praktickému postrojování, zapřahání a jízdě. Ať už se rozhodnete pro pohled na koně jako diváci, či z kozlíku kočáru nebo bryčky, budete si odnášet dobrou náladu a energii, kterou koně vyzařují.

Foto: archiv autorky

Zkusili jste, jaké je sedět na koňském hřbetu nebo na kozlíku? Povídejte si na našem diskuzním fóru, facebooku nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Aikido – objevte umění samurajů
Bavte se, hrajte si, dovádějte, léto je tu!
Jak se žije tam, kde vládne příroda
Dejte zahradě svého ducha
Jak se zabezpečit na důchod 1. díl
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.