velikost písma: A +/ A/ A -

Z deníku nevlastní babičky (20)

Autor: Hana Švejnohová | komentářů: 0

Můj milý deníčku, nezatracuj babičku… Teď, když se interval mezi jednotlivými zprávami o vývoji vztahů v naší rozvětvené rodině prodloužil, začíná se projevovat… no, jak se té nemoci říká… panebože…něco se sklem to má v názvu…jó, skleróza přece…!


Po výšlapu na Špilberk

Jak už to chodí, po návratu z báječné (leč už zase dávno zapomenuté) dovolené s ostatními „čupr“ babičkami na Elbě jsem se opět naplno zapojila do pracovního procesu a tím i do zaběhnutého „kolotoče“ s vnoučátky. První byli na řadě Klárčini kluci, takže jsem se vydala do rodného Brna. Využila jsem pozvání na vernisáž výstavy své dlouholeté kamarádky, akademické sochařky Blanky Adensamové. Její expozici skleněných plastik instalovali v muzeu na Špilberku, kde jsem nebyla snad od svých školních let.

A protože jsem babička osvětová a chci ve svých vnoučatech probouzet vztah k umění už ve věku předškolním, dovlekla jsem je až na samý vršek brněnského hradu. Bylo horko a výšlap do kopce nebyl pro to odpoledne nejlepší volba. Chlapečci to s přehledem zvládli, což už se, bohužel, nedalo říci o průběhu vernisáže… Tedy starší Filípek ano, byl trpělivý a pozorný divák, pyšný na babičku poté, co byla vyzvána, aby o své kamarádce řekla pár slov publiku… Tříletý Adam si na společenské konvence příliš nepotrpí, a tak s ním Klárka musela výstavní síň opustit. Přestože byly exponáty pojištěny, Klárka pochopitelně odmítla riziko zametat střepy skleněné sochy za půl miliónu. Uznala jsem, že tento způsob kultivace dětí je přece jen poněkud předčasný. Náhradou jsem slíbila bazén u nás ve Vestci, až bude aspoň tři dny po sobě letní parno, a maminka Klárka zajistí hlídání pro Sáru. Mejdan pro pět dětí bude samostatná kapitola…

Čtěte také: Nebezpečná samota

Náš bazén je velkým lákadlem i pro dvouletého Patrika, mého pravnoučka. Přijel se na nás podívat s rodiči další týden a největší radost mu evidentně dělá výlov mušek síťkou na násadě asi třikrát delší než je on sám… A minulý víkend jsme měli opět dva dny nabité hláškami vnoučat místopisně nejbližších. Adam už je skvělý parťák, zato tříletá Linda má trochu problém s dědou. Ten totiž dost těžce snáší její superholčičí manýry, což my holky naopak chápeme… Po koupání stála zabalená v osušce, ta z ní sklouzla, Linda se pro ni shýbla dřív než děda a přitom ho zpražila: „Nedívej se mně na prsa, jo?“
No, není ta holčička roztomilá?

Hana Švejnohová byla původně herečkou, znali ji zejména diváci ve Zlíně a v Brně. Objevila se i v několika filmech (například Dneska přišel nový kluk). Od roku 1992 je populární zejména jako rozhlasová a televizní moderátorka (např. ČT, Dámský klub F1). Píše také pro společenský měsíčník Xantypa. V této době se po deseti letech odmlky vrátila k rozhlasové práci. Posluchači ji mohou slyšet od 5. února každou sobotu dopoledne v 10.00 hodin na stanici ČRo2 v autorském pořadu „Nezatloukat aneb My dva a čas“, což je hodinka se zajímavými hosty na téma vztahů manželských i nemanželských.

Patří Hanka mezi vaše oblíbené osobnosti? Chcete se s ní podělit o vaše babičkovské zkušenosti? Napište o tom do našeho diskuzního fóra.

Kam dál?
Dva svaly ze zlata
Tomáš: „Oheň probouzí odvahu“
Kulový blesk: dělají si z nás kulové?
Bavte se, hrajte si, dovádějte, léto je tu!
Sousedi do nepohody
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Páteční speciály, Z deníku nevlastní babičky