velikost písma: A +/ A/ A -

Ženšen – kořen síly

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 1

Západ „objevuje“ pozitivní účinky ženšenu na lidský organismus. Adaptogeny, které obsahuje, podporují fyzickou a psychickou výkonnost. Stojíte-li před náročným úkolem, cítíte se unavení, vyčerpaní a ve stresu, využijte síly ženšenu – oblíbené východní medicíny!


Foto: iStock

Vyberte si ten svůj
Označení ženšen ve skutečnosti zastřešuje více příbuzných druhů, které nalezneme pod různými jmény. Panax ginseng (ženšen čínský, korejský nebo asijský, česky také všehoj pravý) je patrně nejznámější. Přirozeně se vyskytuje v severovýchodní Číně a v Koreji. Panax quinquefolius (ženšen americký, všehoj pětilistý) můžete nalézt v hustých kanadských lesích a Eleutherococcus senticosus (ženšen sibiřský, všehojovec ostnitý) hledejte naopak v jižním Rusku. I když všechny zmíněné druhy patří do čeledi aralkovitých, liší se v obsahu účinných látek a působení. Čínský ženšen posiluje imunitní systém a zahání únavu, může také léčit impotenci a neplodnost, potlačovat nádorové bujení. Americký ženšen tonizuje a léčí poruchy zažívání, kašel i chřipku. Sibiřský ženšen zvyšuje krevní tlak, působí příznivě při chřipce, cukrovce a pooperačních stavech.

Malý ale náročný „mužíček“
Po očištění se ženšen suší a nakládá do roztoku, někdy se před sušením ještě vaří, což způsobí typickou červenou barvu, nebo se naopak uchovává zmražením. Ženšen na evropském trhu navazuje na mnohaleté zkušenosti z Asie. Kromě přípravy tinktury a tablet se přidává i do jiných výrobků – žvýkaček, čaje a pochutin. Nutno dodat, ženšen zažívá určitý boom. Proto je třeba si všímat druhu a množství a nenechat se nalákat pouze na jméno. Zároveň se etablovaly standardizované ženšenové extrakty (například dánský GGE, švýcarský G 115), na jejichž kvalitu se můžete spolehnout.

Čtěte také: Co jíst při zvýšené hladině cholesterolu

Na císařský dvůr i do vesmíru
Jméno Panax je odvozeno z řeckého Panakos, tedy všelék – anebo rovnou div světa. Zatímco se moderní výzkumy velmi liší v názorech na účinnost ženšenu a často se skloňuje placebo efekt, v Asii našel uplatnění na čínském císařském dvoře už před 2000 let. V ženšenu najdeme polysacharidy, glykopeptidy, vitaminy, aminokyseliny, silice a dle druhu ginsenosidy či eleutherosidy. Západní medicína vyzdvihuje u ženšenu jeho schopnost zvyšovat adaptabilitu, čehož využili na svých misích i ruští kosmonauti. Pokud zrovna neletíte do vesmíru, nezoufejte, tuto vlastnost využijete velice dobře i v běžném životě. Náš organismus je stále vystaven různým druhům stresu v rychle se měnícím světě. Paměť, koncentraci a bdělost potřebujeme ke vstřebávání těchto nových informací a právě tam je ženšen skvělým pomocníkem. Kromě druhových specifik ženšen obecně působí jako antioxidant, snižuje obsah tuku a cukru v krvi, podporuje léčbu chronické únavy a hormonálních poruch. Preventivně ho využijeme pro posílení odolnosti a jako ochranu před toxiny a těžkými kovy. Pokud aktivně sportujete, díky užívání ženšenu se budete cítit méně unavení – zlepšuje totiž jak využití minerálních látek a vitaminů z potravy, tak výkon plic zintenzivněním přenosu kyslíku (tzn. méně kyseliny mléčné ve svalech).

Aby kořen neuškodil
Pokud užíváte jakákoli léčiva, poraďte se o vhodnosti ženšenu s lékařem. Při dlouhodobě větších dávkách může mít ženšen opačné účinky – bušení srdce, nespavost, bolesti hlavy a snížení sexuální potence. Pozor si dejte také na kombinace s kofeinem, čajem a dalšími povzbuzujícími látkami. Zcela vyhnout by se mu měly těhotné a kojící ženy.

Dáváte přednost v boji proti neduhům lékům nebo přírodním prostředkům? Diskutujte o výhodách a nevýhodách alternativních prostředků na našem diskuzním fóru, facebooku nebo přímo pod tímto článkem.

Kam dál?
Ředkvičky vyženou plíseň z těla
Umíte si představit život bez cukru?
Vítej zpátky, cizrno
Mozaika na podlahu i pro radost
Jan Tuna: S biopotravinami mi vymizela alergie
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Tradiční čínská medicína