velikost písma: A +/ A/ A -

Penze - bude vám stačit?

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

„Až budu starým mužem, pořídím si starý byt a jedno staré rádio,“ zpívá ve své písni Jarek Nohavica. Jeho balada navozuje zkreslenou představu, kterou má vysoké procento pracujících – totiž že důchod bude spojen se striktně menším výdejem peněz a že jim důchodové dávky budou na důstojné stáří bohatě stačit, pokud se jen trochu uskromní.

Důchodový věk vaše náklady příliš „nezkrouhne“
Finanční experti se ale shodují na tom, že po odchodu do penze bude každý penzista potřebovat cca 70 - 80% svých předchozích příjmů, chce-li si zachovat svůj životní standart, blíží se částka až 90 % posledního platu. Vedle toho, co si „od huby utrhne“ stát, byste měli počítat i s čerpáním vlastních úspor v podobě penzijního připojištění či vedlejších výnosů (např. z pronájmu, dividend, nemovitostí, uměleckých cenností, akcií).

Z čeho byste měli čerpat finance
1. Státní důchod
2. Penzijní připojištění (pokud jste každý měsíc šetřili částku vyšší než 500 Kč, mohli jste si pojištění odepsat z daní, požádat o příspěvek zaměstnavatele, a pravidelně vám přispíval stát)
3. Vedlejší úspory (soukromé spořicí účty na penzi, výnosy s pronájmů, jednorázové finanční „injekce“ sloužící např. jako pojistka pro případné vyšší výdaje. Rezervní fond na neočekávané výdaje by měl být „plný“ ještě před vstupem do penze.)

Rozvažujte
1. Co ušetříte na jídle, to utratíte na doplňcích stravy a lepší lékařské péči
2. Co ušetříte na dřívějších aktivitách, to utratíte za aktivity nové
3. Co ušetříte za případné skromnější bydlení, to naspoříte vnukům

Kde získat peníze na poslední chvíli
1. Pronájem pokojů ve svém bytě či domě studentům
2. Pronájem či prodej chaty či chalupy
3. Vedlejší práce, např. na recepci či v knihovně, doma

Kolik tedy?
Specializovaný finanční portál www.financnivzdelavani.cz uvádí, že pokud plánujete vedle státního důchodu měsíčně ještě utratit 5 000 Kč, měli byste mít naspořeno kolem 1 000 000 Kč, aby se výběry příliš nedotknuly nominální hodnoty vašeho penzijního fondu. Kdo chce měsíčně utratit nad rámec příjmu od státu dvojnásobek (10 000 Kč), měl by mít i dvojnásobek naspořený.

Víte, že...
ČSSZ odvedla v roce 2009 kvůli finanční krizi na mandatorní výdaje – důchody a nemocenské dávky – více peněz, než byly její příjmy? Tato finanční díra v podobě takřka 30 miliard se sice tentokrát důchodů a dalších dávek nedotkla, s jistotou ale nelze určit, jestli tomu tak bude i v případě další finanční krize státu.

Kam dál?
Starobní důchod: Kolik budete dostávat?
Důchod? Raději rentu!
Smutný chudý důchodce nebo šťastný milionář?
Třináctý důchod senioři nedostanou
Úspory na běžném účtu? Ostuda českých šedesátníků!
Za jak dlouho „projíte“ v důchodu své úspory?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.