velikost písma: A +/ A/ A -

Na túře s nohama v bavlnce

Autor: Helena Chvojková | komentářů: 0

Nohy bývají v létě poměrně vytíženým dopravním prostředkem. Hlavně pro ty, kteří před sluněním na pláži dávají přednost pěším túrám. Aby nás nožky nezradily, musíme jim věnovat náležitou péči.

Než se vydáme na pochod, pořídíme si vhodné boty, prošlápneme je, aby nám v terénu nepůsobily problémy. Na pěší túru bychom měli připravit i celé tělo, zvlášť když je poněkud zlenivělé. Takže chodíme co nejvíc pěšky a snažíme se také pravidelně plavat. Pokožku nohou můžeme před chůzí otužovat koupelemi v odvaru z dubové kůry.

Čtěte také: Plavání je sport pro každého

Naložíme je do soli
Na den D si nachystáme pohodlné boty a ponožky, které sají pot. Příliš vlhké nohy jsou živnou půdou pro bakterie a plísně. Máme-li sklony k pocení nohou, vyhýbáme se neprodyšné obuvi z umělých materiálů a ze sportovních bot se co nejčastěji přezouváme do sandálů nebo bot kožených. Nohy si myjeme každý večer, do vody přidáme lžíci kuchyňské soli a nohy vytřeme do sucha.

Čtěte také: Aromaterapie - léčba vůní 3. díl

Puchýře v loji
Jestli trpíme na puchýře i když nám boty dobře sedí, zkusíme na ně vyzrát. Citlivá místa namažeme jelením lojem, speciálním krémem nebo balzámem. Vyplatí se promazat i paty a měkké části plosky pod příčnou klenbou (za prsty) a nad prsty. Do bot můžeme vlepit měkké ochranné náplasti.

Zarudlá a bolestivá místa, která jsou předzvěstí puchýřů, preventivně překryjeme ochranným polštářkem na puchýře. Jestliže nám puchýře přece jen naskočí, vydezinfikujeme postiženou oblast a puchýř propíchneme sterilní jehlou. Kůžičku nestrháváme, ale ještě jednou vydezinfikujeme a překryjeme sterilní gázou nebo speciální náplastí.

Čtěte také: Pokrok v léčbě bolesti

Chytají mě křeče
Při dlouhé chůzi, zvlášť když nejsou naše svaly na takovou aktivitu zvyklé, nás mohou „chytat“ křeče. Bývá to způsobeno i tím, že svaly nedostávají dost kyslíku, protože tělo je dehydratované nadměrným pocením. Za hodinu chůze můžeme vypotit až půl litru tekutiny. Proto je na túře důležité dostatečně pít, klidně až čtyři litry denně, nejlépe minerálku, po malých doušcích, zhruba každých 20 minut. Při křečích pomáhá dát nohy pod tekoucí studenou vodu a pak pomalu připouštět teplou, což ovšem v terénu nejde. Tak je alespoň promasírujeme.

Čtěte také: Víte, co pijete?

Zlobí šlachy a klouby
Při chůzi nezatěžujeme jen svaly, ale také šlachy. Nejčastěji to odnese Achillova šlacha a šlachy na spodině nožní klenby. Jestliže je šlacha pouze natažená, dá se to napravit během dvou dnů ledovými obklady. Noha by měla být v klidu, mírně zvednutá.

Jiná potíž je podvrtnutí kotníku. Při tomto zranění by měla být noha v klidu dva až pět dnů. První den přikládáme led v igelitovém sáčku (osvědčila se i mražená zelenina) každou hodinu na 15 minut, až otok začne ustupovat. Další dny stačí vlhký obklad, vstřebatelné masti a nakonec elastická bandáž.

Čtěte také: Malý průvodce tradiční přípravou bylin 2. díl

Slastná úleva
Po dlouhém pochodu si s chutí zujeme boty a nohy ponoříme do umyvadla s vodou. Pak je omyjeme mýdlem a promasírujeme drsnější houbou nebo kartáčkem. Krouživými pohyby postupujeme po celém chodidle od paty ke konečkům prstů. Nakonec nohy dobře osušíme a vmasírujeme hydratační mléko nebo nějaký změkčující krém. Nohy také osvěží, když je osprchujeme studenou vodou od zdola nahoru.

Kam dál?
Revoluční podrážka na bolesti zad
Pojďte se „projít“ do pražských parků
Nordic walking: svižná chůze

Poraďte ostatním jak si léčíte puchýře a co děláte pro svou dobrou kondici diskuzním fóru. Najdete nás také na facebooku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011, Nordic walking